5 powodów, dla których warto wyjechać na kurs językowy za granicę

Nauka języka obcego jest sporym wyzwaniem, niezależnie od tego czy podyktowana jest perspektywą wyjazdu zagranicznego, zawodowego awansu czy zbliżającym się egzaminem. Spora część uczniów wychodzi też z założenia, że przynajmniej jeden język obcy wypada dziś znać, bo po pierwsze świat stoi otworem, a po drugie nigdy nie wiadomo, jakie szanse przyniesie przyszłość. Nie ulega wątpliwości, że opanowanie języka obcego znaczenie zwiększa szanse na znalezienie lepszej pracy, poszerza dostęp do edukacji, stypendiów oraz awansu.

Lingwiści podkreślają, że najbardziej efektywnym sposobem na naukę języka obcego jest wyjazd na kurs za granicę. Zbliżające się wakacje i urlopy to znakomita okazja, aby czas wolny wykorzystać przyjemnie i pożytecznie właśnie na naukę i doskonalenie znajomości języka obcego. Oto najważniejsze korzyści, które niesie ze sobą ten sposób doskonalenia języka.

1. Widoczne efekty

Przebywanie w kraju, którego języka się uczymy, to możliwość natychmiastowego zastosowania tego, czego uczymy się na kursie. Przebywanie 24 godziny na dobę w obcojęzycznym otoczeniu znacznie ułatwia przyswajanie nowych słówek, czy odświeżenie szkolnej wiedzy. Rozmowy z rodziną goszczącą, nauka na zajęciach, kontakty z innymi kursantami to bezstresowa i skuteczna metoda na przełamanie bariery przed mówieniem.

2. Nauka na miarę

Zajęcia mogą odbywać się w różnym trybie, w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości. Dostępne są kursy ogólne, specjalistyczne, grupowe, indywidualne, intensywne i standardowe. Na kursy wakacyjne najczęściej wybierane są oferty ogólne, nakierowane na konwersację, bo pozwalają połączyć naukę z wypoczynkiem. Ciekawie spędzony czas wolny to nieodłączna część programu każdego kursu językowego.

3. Czas na hobby

Przeznaczenie części wakacji na wyjazd językowy nie musi oznaczać rezygnacji z własnego hobby. Wręcz przeciwnie. Niemal na każdym kursie jest możliwość wykupienia dodatkowych zajęć tematycznych w danym języku np.: kurs golfa, gotowania, uczestnictwa w wieczorach filmowych, literackich w danym języku.

4. Samodzielność

Wyjazd za granicę to dla młodszych kursantów pierwszy sprawdzian samodzielności (w rozsądnych granicach, bo nad całością czuwają polskojęzyczni opiekunowie lub przedstawiciele szkoły językowej), a dla nieco starszych okazja, by ponownie poczuć atmosferę ze studiów czy cofnąć się do czasów nieskrępowanej zabawy w gronie rówieśników.

5. Poznawanie kraju

Oprócz zajęć typowo językowych, program pobytu na kursie językowych przewiduje również zwiedzanie okolicy i najciekawszych zabytków. Jest to więc niepowtarzalna okazja, by oprócz pogłębienia umiejętności językowych wzbogacić swoją wiedzę o historii, geografii, czy kulturze danego kraju.

Oferta wyjazdów językowych jest bardzo szeroka i każdy z pewnością znajdzie w niej kurs na miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Szkoły językowe znajdują się w dużych miastach i mniejszych, spokojniejszych miasteczkach. Wybór miejsca kursu jest bardzo ważny, by zazwyczaj dwa tygodnie wyjazdu spędzić w przyjaznym dla siebie otoczeniu i wykorzystać czas na zajęcia, które sprawiają nam radość i przyjemność. Sama oferta edukacyjna, jeśli korzystamy ze sprawdzonych pośredników specjalizujących się w wyjazdach językowych np. Agencji Turystycznej ATAS jest bez zarzutu. O pozostałe wrażenia trzeba w dużym stopniu zadbać samemu. Każdy wyjazd językowy i nauka jakiegokolwiek języka obcego zakłada interakcję i wymaga kontaktów z drugim człowiekiem. Stąd też niezbędnym ekwipunkiem każdego kursanta powinna być ciekawość świata, otwartość i uśmiech, które sprawią, że pobyt na kursie zostanie wykorzystany na poznawanie kraju, nawiązywanie nowych znajomości, zwiedzanie. Takie nastawienie gwarantuje postępy w nauce, zadowolenie z pobytu i moc wrażeń, które pozwolą rozszerzyć listę korzyści z nauki języka za granicą o przynajmniej kilka kolejnych punktów.