Czas na Chiny!

Każdy prawdziwy podróżnik ma w swoim życiu kilka rejonów do odwiedzenia. W Europie będą to oczywiście Grecja i Włochy, a w Afryce – Egipt. Jeśli chodzi o kraje azjatyckie, tu palmę pierwszeństwa należy oddać Japonii i Tajlandii, aczkolwiek aby w pełni poczuć „smak świata”, warto odwiedzić Kraj Środka, czyli Chiny.

Chiny – kraj, w którym znajdziesz tysiące miejsc do odwiedzenia

Chiny to jedno z największych państw świata, które jest pełne kontrastów. Potężne biurowce i supernowoczesne fabryki sąsiadują w nim z chatami budowanymi tradycyjnymi metodami, a na jego terytorium znajdują zarówno suche pustynie, jak i pokryte wiecznymi śniegami szczyty górskie. Od czego zacząć swoją podróż? Najlepiej od serca kraju, czyli stolicy, tym bardziej, że liczne połączenia z Chinami prowadzą właśnie na lotnisko w Pekinie. Jaki jest koszt samego przelotu? Tutaj wypada sprawdzić połączenia i ceny na serwisie Flyhacks.com i można miło się zdziwić – najtańsze opcje to poniżej 800 złotych, jednak przeciętnie jest to ponad 2 tysiące. Dzięki temu serwisowi można wyszukać najbardziej ekonomiczne połączenia, jednak uwaga – warto sprawdzić, czy lot będzie pośredni czy też po drodze należy szykować się na przesiadkę. W przypadku przesiadki na podróżnika czekać można od kilku do nawet kilkunastu godzin czekania na kolejny samolot! Dlatego warto poświęcić nieco czasu i wyszukać połączenie, które będzie stosunkowo szybkie (czyli ok. 16-18 h lotu), jak i nie kosztuje majątku.

Przed wyjazdem pamiętaj o wizie!

Przed podróżą należy wyrobić sobie wizę, umożliwiającą poruszanie po terytorium Chin. Wszelkie informacje o niezbędnych dokumentach znajdują się na stronie ambasady, są tam również wymienione wszystkie opłaty. Duży plus to fakt, że okres oczekiwania na wizę to w najlepszym przypadku zaledwie 72 godziny! A przeciętny czas wynosi ok. 4-7 dni roboczych od momentu złożenia wniosku. Nie musisz więc – jak na przykład w przypadku podróży do USA – planować zdobycia wizy już na kilka miesięcy przed planowaną podróżą.

Co warto zobaczyć w Chinach?

Zanim dotrzemy na lotnisko w Pekinie, warto wcześniej przygotować sobie plan wycieczki, w czym pomoże oczywiście internet. Na licznych stronach poświęconych podróżom i turystyce odnajdziesz dziesiątki informacji o miejscach wartych uwagi – zarówno w samej stolicy Chin, jak i pozostałych rejonach. W Pekinie punkty obowiązkowe to Zakazane Miasto, Plac Niebiańskiego Spokoju oraz mauzoleum Mao Zedonga. Inne miejsca, które rozsławiają Chiny, to oczywiście Wielki Mur, kompleks buddyjskich klasztorów Lama Temple, pałac Potala oraz słynna terakotowa armia, która znajduje się w muzeum niedaleko miasta Xian. Warto również odwiedzić jaskinie Longmen, klasztor Shaolin i jeden z największych wąwozów świata – położony między dwoma pięciotysięcznikami Wąwóz Skaczącego Tygrysa. A wymienione tu miejsca to zaledwie wierzchołek góry atrakcji dla każdego podróżnika!