Holandia otwarta na turystów

O tym, że Polacy chętnie wyjeżdżają do Holandii, słyszymy głównie w kontekście emigrantów szukających pracy i lepszych warunków do życia. Holandia jednak to wspaniałe miejsce na wakacje samochodem czy rowerem. Niewielka, pokryta siecią bezpłatnych autostrad i masą dróg rowerowych może stać się krajem, do którego będziemy tęsknić podczas zimowych wakacyjnych wspomnień.

Niderlandzkie symbole

Holandia to oczywiście tulipany, ser, wiatraki i rowery. Te ostatnie spotkamy na każdym kroku. Widok holenderskiego parkingu dla rowerów może naprawdę zadziwić. Aż wierzyć się nie chce, że mieszkańcy Amsterdamu, Rotterdamu czy Hagi są w stanie w tym gąszczu rowerów odnaleźć swój pojazd! Trochę gorzej jest z tulipanami, które rosną głównie wiosną albo pod szklarniami ciągnącymi się kilometrami wzdłuż dróg, tradycyjne wiatraki, które niegdyś osuszały pola zamieniono na nowoczesne wytwarzające prąd, a ser.. ser faktycznie jest w każdym sklepie, zaś w miejscowości Gouda odbywają się targi serowe.

rotterdam1

Co warto zobaczyć?

Oczywiście każdy, kto wybiera się do Holandii chce zobaczyć Amsterdam. To duże, przepiękne miasto poprzecinane kanałami, w którym panuje atmosfera ciągłej zabawy. Pachnie w nim oczywiście legalną w Holandii marihuaną, ale naprawdę nie trzeba żadnych używek, by czuć się w stolicy Holandii wyśmienicie. Warto także zwiedzić mniejsze miasta, takie jak Utrecht, Delft słynące z ceramiki czy Rotterdam, w którym stare dzielnice krzyżują się z nowoczesnymi. Należy jednak pamiętać, że Holandia ma umiarkowany, morski klimat, dlatego prawie codziennie pada. Ale w czasie deszczu można spróbować frytek z majonezowym sosem, frykadeli, czyli podłużnych mielonych pulpetów i holenderskiego piwa.