Integracja pracowników i wyjazdy motywacyjne – dlaczego warto z nich korzystać?

Właściwe integracja w miejscu pracy odgrywa bardzo ważną rolę. Dobra atmosfera sprzyja lepszej wydajności w pracy oraz zwiększa zaangażowanie wszystkich pracowników w podejmowane działania oraz obowiązki zawodowe.

Liczne badania wskazują, że zgrany zespół lepiej ze sobą współpracują, a dobra współpraca bezpośrednio przekłada się na dużą efektywność w trakcie pracy.

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się wyjazdy pracownicze, które mają właśnie na celu poprawę integracji grupowej. Tego typu wyjazdy są doskonałą okazją do wspólnego spędzania czasu pracowników, którzy bardzo często mimo pracy w jednym miejscu nie mają ze sobą zbyt dużej styczności oraz okazji do lepszego poznania się. Wspólny wyjazd pozwala na nawiązanie znajomości oraz wzmacnia przynależność do grupy pracowniczej, co przynosi wiele pozytywnych skutków dla funkcjonowania całej firmy czy przedsiębiorstwa.

Jeszcze do niedawna wyjazdy pracownicze były głównie praktykowane w dużych korporacjach. Obecnie jednak trend ten przyniósł się również do mniejszych firm i przedsiębiorstw, co jest bardzo pożądanym i promowanym zjawiskiem – zarówno w ocenie właściciela firmy, jak i większości pracowników.

Wyjazdy motywacyjne dla pracowników są nie tylko okazją do doskonałej zabawy i rozrywki, ale również do odbycia szkoleń personalnych oraz kursów szlifujący na przykład tak zwane kompetencje miękkie. Dzięki temu można w łatwy sposób połączyć przyjemne z pożytecznym i w trakcie wolnego czasu zdobyć dodatkowe kompetencje przydatne w pełnieniu firmowych obowiązków przez pracowników. Wyjazdy są także doskonałą okazją do “konfrontacji” pracowników z szefem oraz wspólnego poznania się, omówienia swoich oczekiwań oraz pomysłów na dalszy rozwój firmy.

Wyjazdy integracyjne dla pracowników bardzo często przybierają postać krótkiej (nawet jednodniowej) wycieczki – nawet na pozór tak krótki spędzony wspólnie czas może przynieść korzystne efekty oraz podnieść motywację pracowników do pracy. W większości przypadków wyjazdy organizowane są przez biuro podróży lub innej firmy profesjonalnie zajmujące się organizacja takich przedsięwzięć – takie rozwiązanie posiada niewątpliwie bardzo wiele zalet oraz jest stosunkowo proste w zorganizowaniu.