Jak spędzić jesienny weekend w Warszawie?

Warszawa to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w kraju, które przez cały rok tętni życiem. Poza najbardziej znanymi atrakcjami, takimi jak Zamek Królewski czy Pałac Kultury i Nauki, działają tu restauracje pełne różnorodnego jedzenia oraz nowoczesne muzea. Warszawa jest znana również z bardzo dobrze rozwiniętej sieci miejsc noclegowych, w tym apartamentów. Myślisz o odwiedzeniu stolicy w jeden z najbliższych weekendów? Zobacz, jak możesz go spędzić.

Stare Miasto, Łazienki, Wilanów i Bulwary – te cztery miejsca możesz bez przeszkód zwiedzić w ciągu jednego weekendu. Od czego zacząć, na jakie atrakcje zwrócić uwagę i gdzie znaleźć miejsce na nocleg? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Start – warszawska starówka

Zwiedzanie warszawskiej starówki warto rozpocząć od Krakowskiego Przedmieścia. Idąc od strony Nowego Światu, po prawej stronie zobaczysz bramę Uniwersytetu Warszawskiego, za którą mieszczą się m.in. wydziały prawa, polonistyki, historii i geografii. Wejdź do środka – teren kampusu jest otwarty dla pieszych i można z niego podziwiać m.in. stary gmach biblioteki uniwersyteckiej czy Audytorium Maximum, gdzie odbywają się zawsze oficjalne rozpoczęcia roku akademickiego oraz konferencje i wystąpienia naukowe.

Na samym Starym Mieście warto zobaczyć:

 • kolumnę Zygmunta III Wazy górującą nad całym placem Zamkowym,
 • pałac Branickich wzniesiony jeszcze w XVIII wieku,
 • sanktuarium Matki Bożej Łaskawej łączące styl architektury włoskiej i północnoeuropejskiej.

Rozejrzyj się też po okolicznych restauracjach. Znajdziesz w nich szeroki wybór dań i pysznych napojów dla każdego.

Etap drugi – bulwary wiślane

Po spacerze przez starówkę, zejdź schodami w dół w kierunku Stadionu Narodowego. Gdy dojdziesz na lewy brzeg Wisły, trafisz na nową część bulwarów wiślanych. W weekendy może tam działać kilka lokali. Zatrzymaj się także na dłużej w Centrum Nauki Kopernik – z pewnością nie pominiesz tego budynku. Jest on duży i widoczny już z daleka. W tym interaktywnym miejscu czekają na Ciebie atrakcje, takie jak:

 • Fizyka wokół nas – wystawa pokazująca szeroko pojęty ruch,
 • Człowiek i środowisko – wystawa odkrywająca tajemnice ludzkiego ciała i zmysłów,
 • Teatr wysokich napięć – wystawa nauczająca, jak działa prąd.

W Centrum Nauki Kopernik spędzisz z pewnością większość popołudnia. Jeśli będziesz mieć siły na kolejny spacer, zwiedź dalszą część bulwarów, aż do mostu Łazienkowskiego. Zachód słońca i stopniowo zapalane nad Wisłą światła robią naprawdę duże wrażenie.

Przerwa – apartamenty Warszawa

Po tak aktywnym dniu pełnym wrażeń zasługujesz na odrobinę odpoczynku. Jak łatwo znaleźć odpowiedni nocleg? Apartamenty Warszawa Sun & Snow to idealne miejsce dla tych, którzy do Warszawy przyjechali jako turyści i chcą wynająć wygodne mieszkanie z pełnym wyposażeniem.

Co zrobić, aby wykupić nocleg w Warszawie?

 1. Wejdź na stronę Sun & Snow i znajdź apartamenty w Warszawie
 2. Wybierz interesującą się lokalizację.
 3. Wybierz pokój.
 4. Określ datę wyjazdu i przyjazdu i zarezerwuj nocleg.

Ciąg dalszy – Łazienki Królewskie

Kolejny dzień rozpocznij od dalszego zwiedzania. Jeszcze przed południem wybierz się do Łazienek Królewskich, czyli parku umieszczonego przy Trakcie Królewskim. O tej porze roku miejsce to wygląda bardzo malowniczo – na drzewach i ścieżkach widać złocące się liście i kwitnącą jarzębinę. Sam spacer to jednak nie wszystko. Spróbuj odnaleźć w Łazienkach:

 • Pałac Na Wyspie, który pierwotnie pełnił funkcję pawilonu łaźni;
 • Amfiteatr – który powstał na wzór ruin Forum Romanum;
 • Ogród Chiński – stworzony na podstawie rezydencji księcia Gonga w Pekinie.

Wybierając się do Łazienek, warto wziąć ze sobą… niesolone orzeszki. W parku żyje bardzo dużo wiewiórek, które – jeśli będziesz zachowywał się wystarczająco ostrożnie – podejdą do Ciebie. Po Łazienkach chodzą także pawie; tych jednak nie wolno karmić.

Zakończenie – Wilanów Królewski

Wilanów to idealne miejsce na finał wycieczki po Warszawie. W królewskiej części tej dzielnicy mieści się pałac należący niegdyś do króla Jana III Sobieskiego. To piękny zabytek architektury barokowej wzniesiony pod koniec XVII, który dzisiaj pełni funkcje muzeum. Za jego ścianami zobaczysz kolekcje:

 • ceramiki europejskiej,
 • sreber.
 • portretów.

Przy ładnej pogodzie warto zwiedzić również przypałacowe ogrody, które razem z Jeziorem Wilanowskim i Kanałem Sobieskiego zajmują prawie 45 ha. Znajdziesz w nim pięknie zaprojektowany ogród włoski, ogród kwiatowy, ogród przy oranżerii, park angielski oraz neogotycką Bramę Mauretańską.

Więcej pomysłów na ciekawe spędzenie weekendów poza domem znajdziesz na stronie Sun & Snow.