Miasto piernika

Toruń – miasto Mikołaja Kopernika, gotyckich budowli, aromatycznych pierników. To świetne miejsce na wypoczynek weekendowy lub wakacje z dziećmi. Łatwo tutaj dojechać pociągiem, można także dolecieć samolotem do Bydgoszczy, łatwo się poruszać po mieście także samochodem.

Najważniejsze zabytki

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Toruniu? Oczywiście obowiązkowy jest spacer po toruńskiej starówce z ratuszem i okolicznymi kościółkami. Jest słynna krzywa wieża, która chociaż nie jest tak okazała jak ta w Pizie, to jednak przyciąga turystów chcących zobaczyć pochylając się budynek. Nie można też przeoczyć takich zabytków architektonicznych jak: Kościół Świętej Trójcy, Dom Kopernika, Kamienica Pod Gwiazdą, Dwór Artusa, Łuk Cezara, Gdanisko zamku krzyżackiego czy Dwór Mieszczański. Jest tutaj także muzeum jednego z najsłynniejszych mieszkańców miasta – Mikołaja Kopernika, oraz planetarium i obserwatorium astronomiczne. Od nazwiska astronoma pochodzi też nazwa najsłynniejszego producenta pierników.

torun-2

Żywe muzeum

Piernik, to twarde ciastko korzenne znane jest na całym świecie. Na każdym więc kroku można kupić pierniczki suche, z nadzieniem, w czekoladzie. To świetny pomysł na pamiątki dla bliskich. W Toruniu działa też Żywe Muzeum Piernika. To jedno z takich miejsc, w którym można wszystkiego dotknąć i spróbować. Można samodzielnie wyrobić ciasto na pierniczki, uformować je i upiec. Cały proces produkcyjny odbywa się w piekarni stylizowanej na średniowieczną, w której obsługa wygląda jakby cofnęła się w czasie. Gotowy piernik nie nadaje się co prawda do spożycia, ponieważ jest bardzo twardy, ale jest znakomitą pamiątką z wizyty w Toruniu. Gdy już najemy się pierników i zapatrzymy w gwiazdy, warto przejść się nad Wisłę. Godzinami można spacerować wzdłuż murów obronnych miasta.