Miasto polskich królów

Prawdziwa perła na mapie zabytków świata – Kraków w sezonie letnim przyciąga setki tysięcy turystów, poza sezonem studentów i artystów. Jest tutaj największy rynek w Europie, z przepięknymi sukiennicami, stara dzielnica żydowska Kazimierz, królewski zamek na Wawelu, z katedrą, w której pochowani są najważniejsi władcy naszego kraju i osoby zasłużone dla sztuki i historii.

Najbardziej znany rynek

Do Krakowa można dolecieć samolotem, dojechać pociągiem, obecnie także najnowocześniejszym w kraju, czyli Pendolino. I właściwie wysiadając na Dworcu Głównym jesteśmy już w samym centrum miasta, czyli kilka kroków dzieli nas od ulicy Floriańskiej, prowadzącej wprost na Kościół Mariacki z wieżą, z której co godzinę rozbrzmiewa przerwany w połowie hejnał.

krakow1

Tuż obok stoi pomnik Adama Mickiewicza, pod którym najczęściej spotyka się młodzież przed wspólną wyprawą po okolicznych pubach czy zakochani. Przejście całego centrum zajmie nam kilka godzin, dookoła jeżdżą tramwaje ale także dorożki czy meleksy. Jednak samodzielne spacerowanie po Krakowie, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje, przynosi najwięcej radości. Gdy już zwiedzimy rynek i Wawel, przejdziemy się traktem nad Wisłą, warto też zajrzeć na Kazimierz, odwiedzić starą synagogę i cmentarz żydowski. Olbrzymim powodzeniem cieszy się także dzielnica Nowa Huta, która jest obecnie uznawana za żywe muzeum socrealizmu. Typowe są dla tamtego okresu osiedla, place, nawet tramwaj pozostał z dawnych czasów.

Spróbuj obwarzanka

Będąc w Krakowie nie możemy nie spróbować obwarzanków. To okrągłe pieczywo, które przed wypiekaniem jest gotowane w wodzie, stąd nazwa – od “obwarzania”. Obecnie obwarzanki można kupić z solą, makiem, sezamem, serem. Są dostępne praktycznie na każdym rogu, a stali mieszkańcy dokładnie wiedzą, u którego sprzedawcy są najlepsze.

krakow2