Najbardziej znany krzyżacki zamek

O czym myślimy, gdy słyszymy nazwę miejscowości “Malbork”? Oczywiście o zamku krzyżackim. Najpiękniejszy w Polsce, położony nad rzeką Nogat. Warto go zwiedzić w drodze do Trójmiasta czy nad polskie morze. Muzeum na zamku otwarte jest codziennie i oferuje różne trasy wycieczkowe z przewodnikiem lub bez.

malbork-1

Historia zamku

Cały zespół zamkowy jest gotycki, warowny, otoczony fosą. Powstawał od XIII do XV wieku, był siedzibą komtura i wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Później pełnił też rolę rezydencji polskich królów. Jest od 1997 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cały zespół zamkowy tworzą: Zamek Wysoki otoczony krużgankiem z kościołem Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny i wieżami Kleszą i Wróblą, Zamek Średni z rozległym dziedzińcem otwartym ku Zamkowi Wysokiemu i Zamek Niski (Przedzamcze), z kaplicą św. Wawrzyńca oraz szeregiem zabudowań gospodarczych. Zwiedzanie całego zamku zajmuje 3-4 godziny.

malbork-2

Kiedy przyjechać do Malborka?

Malborski zamek można zwiedzać zarówno w dni powszednie i weekendy, jak i uczestniczyć w wielu wydarzeniach, choćby takich jak oblężenie Malborka w lipcu, czy noc muzeów w maju, kiedy to przez całą noc, w niesamowitej atmosferze ciemności można oglądać wnętrza zamczyska i wystawy okolicznościowe. Bardzo często zresztą odbywają się tutaj różne festyny, imprezy rycerskie, można zakupić też związane z historią zamku pamiątki. Jak w wielu już muzeach i atrakcjach w Polsce bilety można zakupić przez Internet. Poza zamkiem warto także wybrać się do centrum miasteczka. Jest tutaj ratusz, mury obronne, liczne bramy i kościoły z czasów średniowiecza. Jest także młyn piekarski.