Ostrów Tumski – poznaj tajemnice serca Wrocławia

Gród pierwszych Piastów, w którym mieszkały postaci takie jak Mikołaj Kopernik i Giacomo Casanova – bogata historia Ostrowa Tumskiego czyni z niego miejsce, które do dziś fascynuje zarówno mieszkańców Wrocławia, jak i turystów.

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia – powstał w X wieku jako drewniana osada na wyspie u ujścia rzeki Oławy do Odry. W XIX wieku, podczas prac nad murami obronnymi miasta, zasypano odnogę Odry we wschodniej części grodu, który przestał być już wtedy wyspą. Co warto zobaczyć w Ostrowie Tumskim? Przedstawiciele sieci AccorHotels przygotowali dla Ciebie listę kilku najciekawszych atrakcji.

Kościół św. Idziego i brama, o której mowa w legendzie

Kościół św. Idziego to najstarsza budowla Wrocławia – powstał w XIII wieku. Pod względem architektonicznym reprezentuje on typowe dla średniowiecza kościoły jednofilarowe – sklepienie budynku jest wsparte tylko na jednym filarze. Uwagę odwiedzających to miejsce przykuwa ceglana brama, która łączy kościół z sąsiadującym budynkiem kapituły. Na jej szczycie znajduje się… klusek. Historię jego powstania wyjaśnia lokalna legenda o chłopie, którego żona często przyrządzała kluski śląskie – jego ulubione danie. Po śmierci żony mężczyzna wyruszył na targ do Wrocławia. Zmęczony wędrówką, zatrzymał się na chwilę przy kościele św. Idziego i…zasnął. We śnie zobaczył swoją żonę, która obiecała mu, że codziennie będzie dostawał od niej garnek pełen klusek śląskich. Był jednak jeden warunek – chłop nie mógł zjeść wszystkiego – zawsze na dnie garnka powinien zostać jeden klusek. Po przebudzeniu mąż znalazł obok siebie naczynie pełne klusek śląskich, które natychmiast zjadł – z wyjątkiem ostatniej. Kiedy miał już po nią sięgnąć, uciekła ona z garnka i wskoczyła na szczyt bramy, którą można oglądać do dziś.

Matka kościołów Dolnego Śląska – katedra św. Jana Chrzciciela 

To pierwsza w Polsce świątynia, której wszystkie elementy reprezentują styl gotycki. W miejscu, gdzie obecnie się znajduje (przy Placu Katedralnym), stały wcześniej trzy inne kościoły. Dużą rolę w ich powstaniu odegrali polscy monarchowie – pierwszy powstał na życzenie Bolesława Chrobrego, drugą odbudował po zniszczeniach Kazimierz Odnowiciel. Czas powstania tej, którą oglądamy obecnie, szacuje się na XIII – XV wiek. W środku znajduje się aż dwadzieścia jeden kaplic oraz dzieła, które będą prawdziwą gratką dla koneserów sztuki sakralnej: tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z XVI wieku, ambona z XVIII wieku oraz obraz Matki Bożej Sobieskiej z Międzylesia. W katedrze św. Jana Chrzciciela można też podziwiać największe w Polsce ograny. Powstały one w 1913 roku w Hali Stulecia, skąd trafiły do Katedry Jana Chrzciciela, nazywanej matką kościołów Dolnego Śląska. Ma 97 metrów wysokości i 100 metrów szerokości.

Ostrów Tumski we Wrocławiu i most zakochanych z historią kościoła w tle

Co ciekawe, Ostrów Tumski już od XV wieku był zarządzany przez władze kościelne. Czasami chroniły się tu nawet osoby, które popełniły przestępstwo w pozostałej, zarządzanej przez urzędników świeckich, części miasta. Obecny Most Tumski został wzniesiony na miejscu swoich poprzedników pod koniec XIX wieku – łączył „kościelną” ze „świecką” częścią miasta. To ulubione miejsce zakochanych, którzy na znak łączącego ich uczucia przypinają na moście metalowe kłódki. Spacerom po Moście Tumskim dodają uroku romantyczne latarnie gazowe, zapalane tu każdego wieczora.

Znamienici goście w Ostrowie Tumskim

Znalazł się wśród nich sam Giacomo Casanova, który gościł w domu kanonika Jana Baptisty Bastianiego. We Wrocławiu Casanova poznał też jedną z wybranek swojego serca. W Ostrowie Tumskim gościł też Mikołaj Kopernik, który pełnił funkcje kościelne we wrocławskim kościele św. Krzyża.

Hotel we Wrocławiu w centrum miejskich atrakcji

Z położonego w centrum miasta Hotelu Mercure Wrocław Centrum w kilka minut dotrzesz do najważniejszych atrakcji Wrocławia, w tym Ostrowa Tumskiego, Rynku czy Panoramy Racławickiej.