Podróż do dawnej hiszpańskiej stolicy

Hiszpania. Kraj olbrzymi, z cudowną kuchnią, milionami zabytków jeszcze z czasów starożytnych, z naleciałościami kultury arabskiej. Jest tutaj przyjazny klimat i równie przyjaźni mieszkańcy, którzy chociaż nie posługują się biegle językami obcymi, to jednak zawsze służą pomocą. Większość z turystów jednak kieruje się w strony południowe, nad morze, do kurortów. A gdyby tak pojechać w nieco innym kierunku?

Jak dotrzeć do Toledo?

Lot do Madrytu trwa około 3,5 godziny. Bilet na samolot można kupić już za 250-300 zł. Sam Madryt jest wielkim miastem, z wieloma sieciami metra i zabytkami: zamkami, kościołami, placami, muzeami, na których zwiedzanie trzeba by poświęcić kilka miesięcy, a nie tylko dni. Warto jednak od razu udać się na stację kolejową Atocha, by kupić bilet na szybki pociąg do Toledo. Po 30 minutach jazdy znajdziemy się w mieście, w którym czas się zatrzymał. Uliczki są tutaj bardzo wąskie i strome, samochody mają problem z poruszaniem się, wszędzie spacerują turyści i uśmiechnięci tubylcy.

Co warto zobaczyć?

Głównym celem turystów jest katedra Najświętszej Marii Panny oraz twierdza Alcazar, jednak samo spacerowanie uliczkami i wędrowanie od kościoła do kościoła przynosi niezwykłą satysfakcję. Odnajdą się tutaj miłośnicy sztuki odwiedzając muzeum z obrazami El Greco, ale też fani “Władcy Pierścieni”, bowiem to właśnie w Toledo produkowano broń do produkcji filmu. Zresztą wchodząc do sklepów z pamiątkami możemy podziwiać miecze, noże, sztylety wykonane przez miejscowych rzemieślników. Warto też spróbować wyrabianego właśnie w Toledo marcepanu. Na zwiedzanie miasta trzeba zarezerwować sobie cały jeden dzień. Na zobaczenie tego, co skrywa Alcazar kolejny. Namawiam więc do wynajęcia pokoju gdzieś w samym mieście albo okolicach, bo kilka godzin, to zdecydowanie za mało.

toledo2