Polecamy Kaszuby!

Czy można mieć morze i góry w jednym? Na Kaszubach – jak najbardziej. No dobrze, może te góry nie są bardzo wysokie, ale nie na darmo mówi się o “Szwajcarii kaszubskiej”. Krajobraz tutaj jest bardzo zróżnicowany. Całe Kaszuby to nie tylko wybrzeże tak bardzo lubiane i odwiedzane co roku przez tysiące turystów. To także jeziora, wzgórza, lasy, czyste powietrze, zaradni chociaż małomówni mieszkańcy.

Wejherowskie zakątki

Dokąd na Kaszubach warto się udać poza tak oczywistymi miejscami, jak Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz często zatłoczony Półwysep Helski? Do małych miasteczek oczywiście. Jest więc na północy Wejherowo z przepiękną, niedawno odnowioną Kalwarią Wejherowską, która zaczęła powstawać pod koniec XVII wieku. Jest też piękny rynek z ratuszem i kafejkami, park z Pałacem Przebendowskich, w którym obecnie jest muzeum oraz restauracja. W samym parku jest dużo romantycznych alejek, podświetlona fontanna, rozległy plac zabaw, kawiarnia. Nieopodal w amfiteatrze odbywają się koncerty czy pokazy filmów. Po parku można także przepłynąć się rowerem wodnym lub kajakiem, usiany jest bowiem kanałami.

wejherowo1

Szwajcaria Kaszubska

Podróżując na południe dotrzemy do innych kaszubskich miasteczek: Chmielna, Kartuz, Kościerzyny. I tutaj można przespacerować się po uliczkach, zjeść świeżą rybę prosto z jeziora, kupić kaszubskie pamiątki. W Chmielnie można zajrzeć do żywego muzeum ceramiki, w którym cały czas produkuje się malowane w kaszubskie wzory dzbanki, filiżanki i misy. A dla osób, które chcą zobaczyć Kaszuby z góry otwarta jest wieża na szczycie Wieżycy – najwyższej góry Wzgórz Szymbarskich. Sama góra ma troszkę ponad 300 metrów wysokości, ale widok z niej jest wprost przepiękny. Niedaleko jest także Centrum Edukacji i Promocji Regionu z jedną z najbardziej znanych atrakcji – domem do góry nogami.

chmielno1