Polska stolica żeglarstwa

Jeśli mamy ochotę na odpoczynek w miejscu spokojnym, blisko wody, lasów, jeśli chcemy żeglować, jeździć na rowerze, wędkować czy łowić ryby, wybierzmy się na Mazury. Jednym z najbardziej znanych miast w tym regionie jest Giżycko, zwane polską stolicą żeglarstwa.

Atrakcje Giżycka

Położone jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. A ponieważ to Kraina Tysiąca Jezior, to z tych dwóch można kanałami przepłynąć na kolejne i zwiedzać Mazury z poziomu wody i szuwarów. W Giżycku jest marina, wiele wypożyczali sprzętu wodnego. Można tutaj zacumować jacht, wynająć nocleg. Jednak także na brzegu czeka sporo atrakcji. W Giżycku znajduje się most obrotowy na Kanale Łuczańskim. To jedyny w Europie tego typu most. Waży 100 ton, a jednak może go obsługiwać jedna osoba. Otwarta dla turystów jest także wybudowana pod koniec XIX wieku twierdza Boyen, która miała na celu być schronieniem dla 3000 żołnierzy. Wybudowana została na planie gwiazdy, jest więc ciekawa architektonicznie jak i historycznie. Znajdziemy tutaj także wieżę ciśnień, która obecnie otwarta jest dla turystów, którzy mogą obejrzeć panoramę miasta z góry, zamek krzyżacki, który obecnie jest hotelem, oraz cerkiew prawosławna z końca XIX wieku.

Bogactwo zwierząt

Mazury to przede wszystkim jeziora, ale także czysta, piękna przyroda, atrakcyjna o każdej porze roku. Spacerując po okolicznych lasach można natknąć się na zwierzęta takie jak bobry, wydry, a nawet wilki czy rysie. Jeziora zamieszkiwane są też ptactwo, między innymi przez kormorany a także różne drapieżne egzemplarze. Oczywiście nie brakuje też grzybów. Miłośnicy kozaków, borowików, podgrzybków będą zadowoleni ze swoich zbiorów, podobnie jak wędkarze, którzy mają do wyboru miejsca nad małymi jak i dużymi jeziorami, w których w ciszy i spokoju można kontemplować przyrodę i czekać aż ryba złapie haczyk.