Przewodnik Kraków z dziećmi i młodzieżą

Do Krakowa przyjeżdżają turyści o bardzo różnych zainteresowaniach i potrzebach. Wycieczki szkolne, pielgrzymki, inne grupy zorganizowane, turyści indywidualni, w tym np. rodziny z dziećmi – program zwiedzania powinien być dostosowany do oczekiwań i możliwości turystów. Jako doświadczeni przewodnicy po Krakowie, doskonale o tym wiemy. Prezentujemy zatem nasz przewodnik Kraków z dziećmi i młodzieżą, a w nim kilka propozycji wycieczek po Grodzie Kraka przygotowanych z myślą o najmłodszych turystach i ich opiekunach.

Maluchy na szlaku

Dzieci należą do najbardziej wymagających turystów. Każdy przewodnik wie, że oprowadzanie najmłodszych to ogromna radość, ale często także wielkie wyzwanie. Aby utrzymać ich uwagę, trzeba stale zapewniać im nowe bodźce, pobudzać ciekawość, intrygować i bawić. Im większa grupa tym zadanie trudniejsze. Poziom oprowadzania musi być oczywiście dostosowany do wieku. Jeśli jesteście Państwo opiekunami grupy dzieciaków lub wybieracie się do Krakowa z własnym potomstwem, sugerujemy, abyście uwzględnili w programie zwiedzania miejsca szczególnie atrakcyjne dla maluchów. Co proponujemy naszym gościom?

przewodnik-krakow

Zwiedzanie Krakowa zaczyna się zazwyczaj od Starego Miasta, Wawelu i Kazimierza. Na tym obszarze (w całości wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) znajduje się kilka miejsc szczególnie atrakcyjnych dla dzieci. Wspaniałą zabawą dla młodszych i starszych będzie z pewnością zwiedzanie Muzeum w Podziemiach Rynku. Jest to jedna z najciekawszych ekspozycji muzealnych w Polsce. Zwiedzanie przypomina podróż w czasie. Archeolodzy podczas 5-letnich wykopalisk pod płytą Rynku Głównego odkryli cały podziemny świat, średniowieczną rzeczywistość jakby zamrożoną w czasie. Dodajmy, że pamiątki przeszłości zyskały dzięki projektantom wystawy fantastyczną, multimedialną oprawę pełną niezwykłych efektów. Forma ekspozycji sprawia, że nawet małe dzieci wychodzą z muzeum z otwartą buzią (pomyślano zresztą o specjalnej strefie dla maluchów). Przejście przez wirtualną kałużę czy kurtynę z pary to w końcu nie lada atrakcja, a wiedza o przeszłości w takich warunkach po prostu sama wchodzi do głowy.

Miejscem, w którym najmłodsze dzieci mogą odpocząć podczas wycieczki po Starym Mieście jest Manufaktura Słodyczy na ul. Grodzkiej. Jest to niewielkie przedsiębiorstwo, w którym wytwarza się przepyszne kolorowe łakocie, wedle XVIII-wiecznych receptur! Wyprawa do kolorowego świata słodyczy ma iście baśniowy charakter – pobudza wyobraźnię i kubki smakowe.

W dawnych przekazach i literaturze zachowało się mnóstwo opowieści i legend o Krakowie mających prawdziwie magiczny urok. Podczas zwiedzania z dziećmi zawsze wracamy do tych pięknych historii. Wśród nich oczywiście do słynnej legendy o smoku wawelskim (pominięcie Smoczej Jamy podczas zwiedzania z dzieciakami byłoby poważnym nieporozumieniem), do legendy o lajkoniku, rycerzach zaklętych w gołębie czy też żółtej ciżemce znalezionej za Ołtarzem Wita Stwosza. Wawel i Rynek to miejsca, w których doświadczony przewodnik będzie potrafił zainteresować i zachwycić dzieciaki. Uwielbiamy opowiadać w Katedrze Wawelskiej o naszych królach i obserwować radość najmłodszych turystów z dotknięcia serca Dzwonu Zygmunta.

Jeszcze jedną wyjątkową atrakcją, o której warto pomyśleć, planując pobyt w Krakowie z potomstwem lub grupą maluchów jest położony przy ul. Tynieckiej Park Edukacji Globalnej Wioski Świata. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte na misjach, członkowie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu prowadzą bardzo interesujące warsztaty poświęcone życiu i problemom społecznym na różnych kontynentach. Na Park składają się rekonstrukcje wiosek rdzennych mieszkańców różnych zakątków naszego globu.

Edukacja w terenie czyli Kraków dla młodzieży

Część z wymienionych wyżej atrakcji sprawdzi się również doskonale w przypadku zwiedzania ze starszymi dziećmi i młodzieżą (Muzeum w Podziemiach Rynku, Park Edukacji Globalnej Wioski Świata). Wycieczkom szkolnym polecamy także m. in. edukacyjne zwiedzanie kwartału uniwersyteckiego, w tym Collegium Maius (najstarszego budynku Akademii Krakowskiej) i znajdującego się wewnątrz  Muzeum UJ. Ogromną popularnością cieszy się również znakomita wystawa: Kraków – czas okupacji 1939-1945 w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zlokalizowanym w dawnej Fabryce „Emalia” Oscara Schindlera. Zwiedzanie tej niemal parateatralnie zaaranżowanej ekspozycji z przewodnikiem to bardzo poruszająca lekcja historii.

Kraków można odkrywać pod różnym kątem i z wielu perspektyw. Nasi przewodnicy chętnie opowiadają młodzieży o Krakowie średniowiecznym, o kulturze i historii społeczności żydowskiej miasta (podczas zwiedzania Kazimierza), o życiu w Nowej Hucie, a także wielu innych kwestiach, które uznają Państwo za ważne z perspektywy edukacyjnej. Ogromną atrakcją będzie również dla młodzieży wyprawa do Ojcowskiego Parku Narodowego, Opactwa Benedyktynów w Tyńcu czy kopalni soli w Wieliczce. Zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau wymaga natomiast pewnej dojrzałości i jest doświadczeniem ważnym i trudnym, stąd zalecenie, aby zwiedzający mieli ukończone minimum 14 lat.

Wyjątkowy „przewodnik Kraków”

Jeśli gorączkowo wpisujecie Państwo w wyszukiwarkę hasło: „przewodnik Kraków”, odwiedźcie koniecznie portal: http://krakowzwiedzanie.pl/, na którym znajdziecie pełną ofertę usług najlepszych, licencjonowanych przewodników w Grodzie Kraka. Tu również organizatorzy wycieczek, pielgrzymek i turyści indywidualni planujący pobyt w mieście znajdą wiele fantastycznych pomysłów na zwiedzanie i gotowe propozycje programów.