Śladami ciekawostek po Krakowie – poznaj stolicę Małopolski i wyrusz w podróż

Kraków jest jednym z najczęściej odwiedzanych polskich miast. W 2017 roku jego uliczkami przeszło ok. 12,9 mln turystów, z czego prawie 10 mln to turyści krajowi. Kraków kochamy za jego magiczne miejsca, urocze kawiarenki, a także ciekawe atrakcje. Czy jednak to wszystko? Kraków kryje w sobie również wiele intrygujących opowieści, dlatego zarezerwuj apartament w Krakowie i rozpocznij jego odkrywanie śladami ciekawostek.

Ciekawostki, czyli mało znane fakty stanowią element historii miasta, która w tym przypadku wynosi kilkaset lat. Z pewnością zatem jest sporo do opowiadania. Kraków to miasto koronacyjne i także główne miasto historycznej Małopolski. Na jego obszarze działa wiele placówek kulturalnych, a także instytucji gromadzących bezcenne zabytki, które trudno byłoby zliczyć ze względu ich liczbę. Zapytani o najbardziej popularne atrakcje prawdopodobnie najczęściej wskazalibyśmy na: Rynek Główny, Bazylikę Mariacką, Zamek Królewski na Wawelu i Barbakan. Jak wiele jednak naprawdę wiemy o tych miejscach? Warto zatem wybrać się do Krakowa ponownie i odwiedzając często znane już atrakcje spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy. Zdarza się, że to co ciekawe, np. intrygujące detale, jest mniej zauważalne. Zarezerwuj sobie czas na weekend, zapakuj walizkę, zarezerwuj apartament w Krakowie na Sun&Snow i ruszaj w drogę.

Apartamenty w Krakowie tuż obok Rynku Głównego pełnego tajemnic

Od wieków Rynek Główny w Krakowie pełni role głównego placu handlowego oraz centrum administracyjnego Krakowa. Zarówno dawniej, jak i dziś to jedno z miejsc w Krakowie, do którego udajemy się zaraz po dotarciu do miasta. W jego pobliżu znajduje się wiele muzeów, a także apartamentów, w których można zatrzymać się na nocleg w Krakowie w pobliżu atrakcji.

Nie każdy wie, że Rynek Główny jako punkt centralny Starego Miasta jest jednym z największych średniowiecznych rynków Europy. Jego kształt o wymiarach 200×200 m został wytyczony w 1257 roku. Cały obszar był podzielony na mniejsze place handlowe: solny, kurzy, węglowy, ołowiowy oraz żydowski w zależności od sprzedawanych wyrobów. Jego punktem centralnym są obecnie Sukiennice.

Na Rynku Głównym znajduje się także Bazylika Mariacka. Podziwiając fasadę budynku warto zwrócić uwagę na jego dwie wieże o różnej wysokości. Co ciekawe, nie jest to uzasadnione planami architektonicznymi. Wysokość wyższej wieży wynosi 81 m i jest ona określana strażnicą lub hejnalicą. Dawniej w dzień i w nocy czuwał na niej strażnik, którego jednym z zadań było ostrzec miasto przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. To z tej wieży rozbrzmiewa hejnał, który jest nadal muzycznym symbolem Krakowa. Druga wieża ma wysokość 69 m i znajduje się w niej zespół pięciu dzwonów. Legenda głosi, że obie wieże wznosili dwaj bracia jednak, kiedy młodszy z nich dostrzegł, że wieża brata jest wyższa, z zawiści zabił go nożem, a krótko potem sam odebrał sobie życie. Nóż wspomniany w legendzie nadal wisi w Sukiennicach, nie każdy jednak go zauważa.

Apartament w Krakowie w pobliżu życia miasta i jego osobliwości

Pozostając nadal na Rynku Głównym udaj się w kierunku krakowskiej Wieży Ratuszowej, która przez niektórych jest również nazywana samotną wdową – stanowi pozostałość po nieistniejącym już gmachu miejskiego ratusza. Ratusz powstał prawdopodobnie między 1300-1316 rokiem, natomiast został zburzony w ok. 1820 roku na skutek decyzji Reprezentantów Wolnego Miasta Krakowa. Wieżę, która przylegała do jego gmachu od strony południowo-wschodniej postanowiono pozostawić. Do ciekawostek również należy fakt, że Wieża Ratuszowa w Krakowie jest niejako wersją krzywej wieży w Pizie. Kiedy będziesz na Rynku Głównym uważnie się jej przyjrzyj. Odchylenie wieży od pionu wynosi 55 cm.

Jeżeli zatrzymałeś się na nocleg w Krakowie to z pewnością będziesz miał więcej czasu na odkrywanie ciekawostek miasta. Kolejna z nich, o której warto wspomnieć, dotyczy nietypowej rzeźby, która znajduje się za Sukiennicami i w pobliżu Wieży Ratuszowej. Turyści często nie do końca są pewni, co dokładnie przedstawia. Niektórzy nazywają ją teatralną maską, inni rzeźbą dużej głowy. W rzeczywistości ukazuje ona głowę Erosa Bendato – boga miłości. Została wykonana przez artystę rzeźbiarza Igora Mitoraja, który podarował ją miastu. Początkowo nie było wiadomo, gdzie ustawić tę sporej wielkości rzeźbę z brązu, która waży aż 1900 kg, jednak ostatecznie ulokowano ją na Rynku Głównym w 2005 roku. Być może to ona sprawia, że turyści zakochują się w Krakowie.

Podróże po Polsce mogą być niezwykle ciekawe. Warto jednak upewnić się, że masz wystarczającą ilość czasu, aby nie tylko zobaczyć, lecz również doświadczyć tego, co charakterystyczne dla danego miejsca. Kraków kryje w sobie wiele ciekawych historii, które co roku próbują odkryć turyści z całego świata. Zawczasu sprawdź dostępne apartamenty w mieście, aby mieć pewność, że znajdziesz nocleg w najlepszej lokalizacji.