Spacer po ruchomych piaskach

Małe miasteczko w powiecie lęborskim na Pomorzu znane jest z wyjątkowych na skalę światową wydm ruchomych. W Łebie to jednak nie jedyna atrakcja. Można się tutaj wybrać zarówno na dłuższe wakacje nad morzem, jak i podjechać na jeden – dwa dni, by móc podziwiać niesamowite pustynne widoki nad polskim morzem. Atrakcji nie zabraknie tutaj również dla dzieci, także tych najmniejszych.

Jak dotrzeć na wydmy?

Pierwsze kroki w Łebie warto skierować do Słowińskiego Parku Narodowego. Najlepiej zostawić auto na pobliskim parkingu a dalej udać się na piechotę (uwaga, to 6 km!) lub wynająć meleksa. Chyba że mamy ze sobą rowery – nimi można dojechać nawet pod same wydmy i pozostawić je na parkingu. Meleks wysadzi nas niedaleko wejścia na ruchome wydmy. Trzeba tutaj wejść pod wysoką, piaszczystą górę, ale warto – widać stąd całe kilometry drobnego, pustynnego piasku, brzeg morza i las. Wydmy powstały ze zbierającego się piasku wyrzucanego na brzeg przez fale. Szybko osuszany przez wiatr i słońce piasek jest ciągle nawiewany w głąb lądu, dzięki czemu tworzą się wydmy o wysokości nawet 40 metrów. Najwyższa jest Wydma Łącka o wysokości 42 metrów. Oczywiście, będąc na górze można przejść się tylko po małym fragmencie wydm, a niszczenie ich jest surowo zabronione. Zejście z wydm już jest samą przyjemnością – większość osób po prostu turla się i zjeżdża na pupie.

leba-1

Park dinozaurów

A dziećmi można wybrać się też do parku dinozaurów. To wycieczka na cały dzień, bo park jest niezwykle rozległy. Znaleźć w nim można nie tylko modele wymarłych przed milionami lat zwierząt, które reagują na ruch i wydają dźwięki, ale także wioskę Indian i kowbojów czy przestronny plac zabaw, kawiarenki i lodziarnie. Na koniec można zostawić sobie spacer po mieście, wzdłuż nabrzeża czy popłynąć stateczkiem turystycznym.

leba-2