Średniowieczna Belgia na wakacje

Jeśli myślimy o Belgii, to głównie o Brukseli. To największe miasto tego niewielkiego kraju położonego pomiędzy Holandią, Francją, graniczące też z Luksemburgiem i Niemcami. Bruksela to nie tylko stolica Belgii, ale także znajduje się tutaj siedziba NATO oraz Parlament Europejski. Warto jednak zajrzeć także do mniejszych miasteczek: Brugii i Gandawy (Gent)

Miasteczko jak dzieło sztuki

Brugia to miasto na północy Belgii, od 2000 roku centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe tylko 10 procent spacerujących osób po ulicach to mieszkańcy – reszta to turyści, którzy chcą poznać to świetnie zachowane od czasów średniowiecza miasteczko. Jest tutaj więc zawsze bardzo tłoczno. Samochód najlepiej zostawić na parkingu i poruszać się na piechotę wąskimi uliczkami poprzecinanymi kanałami. Koniecznie trzeba zobaczyć dzielnice Markt i Burg, katedrę Św. Salwatora, która zaczęła powstawać już w XII wieku, Bazylikę Świętej Krwi z XII wieku, oraz rynek z halami targowymi i wieżą z carillonem który składa się z 47 dzwonów. Przepiękny jest też gotycki ratusz z XIV-XV wieku, rzeźbioną fasadą. Miłośnicy sztuki mogą wybrać się do muzeów flamandzkich mistrzów. Oczywiście, jak wszędzie w Belgii warto spróbować frytek z majonezem, belgijskich gofrów i czekoladek.

Brugia-1

Gent, przez nas zwany Gandawa

50 km na południe, w drodze do Brukseli leży Gandawa. To jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Belgii. Oczywiście poprzecinane kanałami oferuje przepiękne widoki i trakty spacerowe. Warto zajrzeć tutaj do katedry św. Bawona, gdzie we wnętrzu zobaczyć można znane dzieła malarskie trórców flamandzkich. Są też liczne gotyckie kościoły, ratusz, ale także zamek hrabiów Flandrii Gravensteen z IX-XII wieku czy sukiennice. Na kawę warto wybrać się do turecko-marokańskiej części tego miasta, do kawiarni, w której pojawiają się lokalni artyści i twórcy.

Gandawa-1