Świnoujście – nadmorscy wyspiarze

Jedno z najbardziej atrakcyjnych miast na polskim wybrzeżu co roku oblegane jest przez turystów z całej Polski, ale też z pobliskich Niemiec czy Skandynawii. To jedyne polskie miasto, które leży na wyspach.

Wyjątkowe miasto turystyczne

Świnoujście to miasto leżące na 44 wyspach, jednak zamieszkane są trzy: Uznam, Wolin i Karsibór. 80 procent mieszkańców pochodzi z Uznam, którą Polska dzieli z państwem niemieckim. Największą polską wyspą jest jednak Wolin, oddzielona od lądu stałego cieśniną Dziwną, tworzącą rozlewiska Zatoki Cichej i Madejskiej, Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Wrzosowskiego. Wolin to przede wszystkim jednak dzielnica przemysłowa. Karsibór to z kolei głównie agroturystyka, wędkarstwo i sporty wodne, a na północy znajduje się Karsiborska Kępa, czyli ostoja ptaków, w tym bardzo rzadkich. Ponieważ między wyspami Uznam i Wolin istnieje tylko przeprawa promowa, stąd mieszkańcy Uznam mogą czuć się jak prawdziwi wyspiarze…

Położenie Świnoujścia pozwala mieszkańcom na zajmowanie się przede wszystkim obsługą turystów oraz działalnością w obszarze gospodarki morskiej. Ze Świnoujścia łatwo też dostać się do Szwecji i Danii, jednak na każdym kroku widać powiązanie z zachodnimi sąsiadami. Ze Świnoujścia do Berlina jest tylko 160 km. Do Szwecji 175, a 150 do Danii.

swinojscie

Znakomita baza wypoczynkowa

Jak w wielu miejscowościach letniskowych, tak i w Świnoujściu warto wynająć na wakacje pokój lub cały apartament. Willa Atena, położona nad brzegiem Bałtyku, to duży wybór pokojów o zróżnicowanym, ale zawsze wysokim standardzie. Wakacje w Świnoujściu pozwalają na zwiedzanie nie tylko polskiego wybrzeża, ale także na podróżowanie do Skandynawii czy Niemiec. Warto więc właśnie tutaj mieć swoją “bazę wypadową”, by codziennie rano, po odpoczynku, wyruszać w nowe, nieznane rejony.