Trzy powody, by odwiedzić Lublin

Pobyt w Lublinie, czy to turystyczny, czy wskutek wyjazdu służbowego, zawsze może być ciekawy. Jeśli spędzimy kilka godzin na spacerach po historycznym, chociaż odnawianym centrum, możemy sami przekonać się, że to duże miasto na wschodzie naszego kraju ma naprawdę wiele do zaoferowania, zarówno młodym, jak i dojrzałym przyjezdnym.

lublin

Łatwe poruszanie się po mieście

Można do Lublina dojechać pociągiem, autobusem czy samochodem, ale wszystkie zabytki, najważniejsze historyczne budynki, puby i restauracje znajdują się w obrębie centrum. Jeśli do tego wynajmiemy pokój w jednym z najpopularniejszych hoteli http://www.hotel-lwow.pl/, to wszędzie dojdziemy na piechotę nie tracąc czasu na szukanie biletów czy czekanie na autobus. Jednak miłośnicy transportu publicznego też znajdą tutaj coś dla siebie – przejażdżka trolejbusem za kilkanaście lat może być już tylko wspomnieniem. Warto skorzystać z tego niepopularnego w innych miastach środka transportu. Dodajmy, że jest ekologiczny, bo działa na prąd….

Zabytek na zabytku

Chociaż dużo kamienic, a nawet główna atrakcja Lublina, czyli Zamek Lubelski są odbudowane po wielu latach wojen, a później komunistycznych zaniedbań, to i tak czuć tutaj ducha historii. Chociażby warto wspomnieć o historycznych freskach z XV wieku, które przetrwały pod warstwą tynku w kaplicy Trójcy Przenajświętszej. Można też przejść się podziemną trasą turystyczną rozpoczynającą się w budynku Trybunału Koronnego. Makiety umieszczone pod ziemią przybliżą nam dzieje miasta. Gdy wszelkie przybydki kultury i muzea będą już lub jeszcze zamknięte, sam spacer po ulicach miasta pozwoli nam na zobaczenie słynnych bram – Grodzkiej (zwaną też Żydowską) i Krakowskiej.

Dobre jedzenie i napoje

Cebularz to regionalny przysmak Lublina. Duża, miękka drożdżowa bułka z cebulą i makiem to świetne i pożywne śniadanie. Na obiad można zjeść pierogi, placki z ziemniaków i kaszy gryczanej, czy bardziej wystawną kaczkę, a po kolacji udać się na piwo. Lokalne smakuje świetnie.