Wycieczkę na odległy zielony ląd organizuje biuro podróży – Mauritius

Mauritius jest państwem wyspiarskim, znajduje się na Oceanie Indyjskim, geograficznie odnosi się do Afryki, położony na półkuli południowej, w pobliżu Madagaskaru. Mauritius to maleńki kraj, który z roku na rok staje się coraz popularniejszym miejscem wypoczynku. Wyspa ma piękne plaże z białym piaskiem i niesamowitym podwodnym światem, który przyciągają nurków z całego świata. Ponadto Mauritius ma doskonałe możliwości dla ekscytujących połowów morskich. Jest popularny o każdej porze roku. Stolicą Mauritiusa jest Port Louis. Inne ważne miasta to Rose Hill, Mahébourg i Curepipe.

Główne atrakcje na Mauritius

Całe piękno i atrakcje wyspy Mauritius związane są z jego historią i geografią. Wyspa ma naturę wulkaniczną, więc jest wiele gór, a także jest okazja, żeby zobaczyć kratery wygasłych wulkanów. Rzeki płyną z gór, więc na Mauritiusie jest wiele wodospadów. Unikatowe siedmiokolorowe piaski Mauritiusa powstały również w wyniku formacji geologicznych skał wulkanicznych. Prawie wszędzie wyspa jest otoczona rafami koralowymi, więc na plażach nie ma dużych fal.

Biuro podróży – Mauritius: Curepipe

Curepipe znajduje się prawie w centrum Mauritiusa. Miasto jest zawsze zatłoczone. Niektórzy turyści przyjeżdżają tu, aby odwiedzić restauracje z pysznym jedzeniem, inni, aby robić zakupy w licznych sklepach. Miasto przyciąga również miłośników piłki nożnej, ponieważ największy stadion wyspy znajduje się obok Curepipe. Warto również odwiedzić wygasły wulkan Tru-o-Cerf. Krater wulkanu ma szerokość 200 metrów.

Grand Bassin – jezioro w kraterze wygasłego wulkanu

Grand Bassin to przede wszystkim bardzo piękne jezioro w południowej części Mauritiusa. Powstało w kraterze wygasłego wulkanu na wysokości 549 m n.p.m., a jego wody uważane są za święte nie mniej niż wody Gangesu. Na środku jeziora znajduje się wyspa Boga, do której surowo zabrania się wchodzić.

Dziś na jeziorze góruje hinduistyczna świątynia boga Shivy z jego posągiem o wysokości 33 m. Świątynia ta jest popularnym miejscem pielgrzymek dla Hindusów z całego świata. Zwłaszcza wielu ludzi przybywa tutaj na święto Śiwy, aby umyć stopy w wodach jeziora i otrzymać błogosławieństwo samego Boga. Dla pielgrzymów pieszych wytyczono nawet oddzielną drogę w pobliżu autostrady. W jeziorze jest dużo ryb, a woda w nim jest tak czysta, że dno można zobaczyć gołym okiem. Na brzegu żyje kolonia małp, które można karmić owocami, ponieważ absolutnie nie boją się ludzi. W pobliżu znajduje się wioska Chamarel, słynąca z wodospadów i zjawiska wielobarwnej ziemi.

Chamarel – kolorowa ziemia

Kręta droga ze żwirową nawierzchnią prowadzi do kolorowych ziem Chamarel. Ten górzysty teren rozciąga się na terytorium niebieskich, zielonych, czerwonych i żółtych kwiatów. Uważa się, że tutejsza kraina uzyskała taki odcień w wyniku wpływów klimatycznych. Lokalizacja jest naprawdę wspaniała. Jedną z głównych atrakcji wyspy jest wielokolorowa kraina Chamarel.

W tym miejscu miesza się siedem kolorów piasku. To po prostu niesamowity cud Mauritiusa, który zdecydowanie warto zobaczyć. Chamarel jest często nazywany krajobrazem księżycowym, ze względu na jego nieziemski wygląd. Wszystkie kolory mają wyraźne granice i nie mieszają się ze sobą, nawet pomimo wiatru i deszczu. Podczas wycieczki, jaką organizuje biuro podróży, Mauritius odkryje wszystkie swoje uroki, będzie można dotrzeć do każdego zakątka tego niezwykłego kraju. A nawet kupić na pamiątkę specjalne kolby z kolorowym piaskiem, które po potrząśnięciu nie mieszają barw, ziarna piasku są wyraźnie rozdzielone między sobą w siedmiu kolorach.

Wąwóz Czarnej Rzeki

Niedaleko wulkanu jest kolejna popularna atrakcja przyrodnicza Mauritiusa – Wąwóz Czarnej Rzeki. Ten park obejmuje ponad 3% całej wyspy. Park jest najwyższym punktem na Mauritiusie, zwanym Szczytem Czarnej Rzeki. W tym rezerwacie znajdują się najrzadsze rośliny wyspy, a także unikalne ptaki. Najlepszym czasem na odwiedzenie parku jest okres od końca września do lutego. W tym czasie rośliny kwitną. Zapach jest po prostu uroczy.

Zatoka delfinów Tamarin

Delfiny wybrały zatokę niedaleko miejscowości Tamarin. Mając to na uwadze, biuro podróży organizuje tutaj wiele wycieczek. Pierwszym i najbardziej popularnym jest rejs statkiem, podczas którego można zobaczyć, jak stada delfinów pluskają się w wodzie. Kolejną atrakcją jest pływanie z delfinami: każdy otrzymuje maskę, płetwy i gogle, a następnie turysta jest zabierany do łódki we właściwe miejsce. Podczas takiej podróży nie zawsze można dotykać ssaków morskich, częściej można po prostu zobaczyć, jak olbrzymie błyszczące delfiny przecinają wodę na długość ramienia.

Port Louis – stolica Mauritius

Stolica Mauritius to Port Louis, została tak nazwana na cześć króla Ludwika XV Francji. Główny port kraju powstał w 1735 roku. Z jednej strony miasto jest otoczone nieskończonymi przestrzeniami Oceanu Indyjskiego, a z drugiej pasmem górskim. Port Louis to doskonały kurort na plaży. Miasto posiada wiele starych budynków o różnych stylach architektonicznych. To starożytne miasto zachowuje atmosferę i wielkość dawnych lat. Spacerując po Port Louis można poczuć pełny smak Mauritiusa. Mimo że miasto nie jest duże, tutaj zawsze można znaleźć ciekawe zabytki.

Ogród Botaniczny Pamplemousses

Zaledwie 11 km od miasta Port Louis znajduje się słynny Ogród Botaniczny Pamplemous z najbardziej egzotycznymi roślinami wyspy. W pobliżu dużego jeziora z wielobarwnymi liliami organizowane są często pikniki. Również w parku znajduje się posiadłość, zamieszkana przez żółwie. Jest to jeden z najstarszych ogrodów botanicznych na świecie.

Na obszarze ponad 25 hektarów rośnie około 500 różnych gatunków drzew, krzewów, kwiatów i przypraw. Tylko palm jest 80 gatunków. Każdego dnia ogród odwiedzają setki turystów. Kilka kilometrów od ogrodu znajduje się popularne miejsce na wieczorną zabawę: Grand Be. W przeszłości mała wioska rybacka, a teraz jest to miejsce tętniących życiem klubów nocnych (bary, dyskoteki, kasyna).

Herbaciany Szlak

Fabryka herbaty Bois Cheri to oddzielna przyjemność, można zobaczyć proces przygotowywania herbaty. Podczas wycieczki organizowanej przez biuro podróży – Mauritius pozwoli zobaczyć na własne oczy wszystkie subtelności suszenia i zbierania liści, rozkoszować się zapachem herbaty. Wizyta w fabryce rozpoczyna się od wycieczki i kończy się w kawiarni, która wychodzi na plantacje herbaty. Kawiarnia oferuje możliwość wypróbowania różnych rodzajów herbaty.

La Vanille Nature Park

Dla tych, którzy lubią łechtać nerwy i podziwiać drapieżniki, Mauritius przygotował prezent: cudowny park La Vanilla. Takich widoków na Mauritiusie w żaden sposób nie można przegapić. La Vanilla Park znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy Mauritius. W parku przyrody można zobaczyć wspaniałe krokodyle (około 2000), małpy, nietoperze, iguany, kameleony, dziki i gigantyczne żółwie z Seszeli (około 1000).

Mieszkają tu zarówno młode, jak i dorosłe zwierzęta. Bardzo fascynująca jest również bardzo duża kolekcja motyli (23 000 gatunków) z pięciu kontynentów, które można również zobaczyć w tym niezwykłym parku. Roślinność tutaj jest także niezwykła, koniecznie trzeba wybrać się na spacer między bananowcami, palmami i gigantycznym bambusem. Na placu zabaw gigantyczne żółwie wędrują swobodnie, można je dotykać, głaskać i fotografować. Najważniejszym punktem parku La Vanilla jest restauracja. Można w nim skosztować mięsa krokodyla, czego nie da się zrobić w większości krajów.

Cape Gris na Mauritiusie

Na południowym wybrzeżu Mauritiusa, niedaleko miejscowości Bel Ombre, w jedynym miejscu, w którym znajduje się rafa koralowa, wzdłuż konturu chroniącego Mauritius przed potężnym Oceanem Indyjskim, naturalną atrakcją jest wyspa – Cape Gri-Gri. Dzika, nawet prymitywna i ponura atmosfera panuje tutaj przez cały rok. Ogromne fale spadają na skalisty brzeg, zachwycając turystów, którzy przybyli tutaj, by podziwiać wspaniałe krajobrazy i malowniczą przyrodę.

Trzeba zwróć uwagę na nisko rosnące krzewy, które przyjmują dziwne kształty ze względu na nieustanie wiejący wiatr. Ogromny płaskowyż pokryty zieloną trawą wznosi się nad wodami oceanu, kończąc na stromym wybrzeżu. W wodzie można obserwować kilka skał wystających z oceanu, takich jak zęby drapieżnika. Po drugiej stronie przylądka znajduje się piaszczysta plaża, na której można urządzić piknik, spacer wzdłuż wybrzeża, a nawet popływać w oceanie. Nieco dalej, w głąb lądu, rozciąga się gaj palmowy, miasto Suyak, kilka etnicznych hoteli i kawiarni.

Dlaczego warto udać się na Mauritius?

Na Mauritiusie kolonialne kultury holenderskie i francuskie cudownie splatają się z wyspiarskim wypoczynkiem. Okazuje się, że jest to doskonała mieszanka na Euro-wyspie plus oczywiście przyjaźni mieszkańcy. Koniecznie trzeba obejrzeć zachód słońca na plaży. Może to brzmi banalnie, ale jest obowiązkowe do wykonania, zgodnie z planem, o 18: 00 słońce zniknie w czystych wodach oceanu na zachodnim wybrzeżu wyspy. Zaawansowani podróżnicy oglądają to zjawisko siedząc na krzesłach, popijając wino lub sok kokosowy i delektując się tym niecodziennym obrazem.